Zbiór publikacji dla nauczycieli i rodziców związanych z bezpieczeństwem w internecie

  • Kompendium "Bezpieczeństwo dzieci online:
    Kompendium dla rodziców i profesjonalistów dotyczące najbardziej aktualnych zagadnień związanych z bezpieczeństwem dzieci online."

https://www.saferinternet.pl/pliki/publikacje/Bezpieczestwo%20dzieci%20online.%20Kompendium%20dla%20rodzicw%20i%20profesjonalistw.pdf

  • RAPORT Z NAJNOWSZEGO BADANIA NASK NASTOLATKI 3.0:
    Najnowsze badania Nastolatki 3.0 realizowane przez Thinkstat, zespoł badania opinii działający w NASK, pokazują jak młodzi ludzie funkcjonują w świecie online oraz jaką wiedzę na temat tego wirtualnego życia mają ich rodzice.

https://cyberprofilaktyka.pl/publikacje/Thinkstat_RAPORT_nastolatki-3_0_ONLINE.pdf

  • Pomyśl zanim kupisz:
    W publikacji tej zawarte są porady dla dorosłych na temat tego, jak dokonać rozważnego zakupu sprzętu elektronicznego dla dzieci. Znajdziemy tu także opis zagrożeń internetowych, wskazówki jak uchronić przed nimi najmłodszych oraz gdzie się zwrócić o pomoc.

https://www.saferinternet.pl/pliki/publikacje/zanim_kupisz_broszura.pdf

  • Publikacja NASK (Nie)widzialne ślady online:
    Publikacja skierowana do nastolatków (Nie)widzialne ślady online jest poradnikiem pełnym praktycznych informacji o zarządzaniu cyfrowym śladem. Publikacja w inspirujący i ciekawy sposób pokazuje, jak młodzież może dbać o swój ślad cyfrowy, na co zwracać uwagę, aby być bezpiecznym online, ale też jak świadomie budować swój wizerunek w sieci.

https://cyberprofilaktyka.pl/publikacje/cyfrowy-slad-PUBLIKACJA_03_281123.pdf

  • Poradnik CIK dla rodziców i nauczycieli:

https://cik.uke.gov.pl/gfx/cik/userfiles/j-czaczkowska/poradnik_klikam_z_glowa_.pdf

  • Poradnik Jak osiągnąć cyfrowy dobrostan:
    Niniejszy poradnik przeznaczony jest dla rodziców, nauczycieli oraz edukatorów. Jego celem jest zwrócenie uwagi na różne aspekty cyfrowego dobrostanu. Autorzy wyjaśniają jak działają na naszą uwagę media społecznościowe, jak dbać o ,,cyfrową higienę oraz jak działają mechanizmy cyfrowego porównywania się do nieosiągalnych wzorców. Broszura zawiera scenariusze 4 projektów edukacyjnych do przeprowadzenia w klasie. Materiał powstał we współpracy niemieckiego konsorcjum klicksafe z Handysektor.

https://cyberprofilaktyka.pl/publikacje/poradnik-cyfrowy-dobrostan.pdf

  • Poradnik dla rodziców - Nastolatki i gry cyfrowe:
    Poradnik omawia zagadnienia przydatne dla każdego rodzica młodego gracza, m.in. pozytywny wpływ gier cyfrowych na rozwój, potencjalne zagrożenia czyhające w świecie gier, podpowiedzi, jak zadbać o to, aby cyfrowa rozrywka pozostała dobrym doświadczeniem oraz jakie sygnały powinny wzbudzić niepokój rodziców. Publikacja jest częścią kampanii Nie zagub dziecka w sieci realizowanej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów we współpracy z NASK. Zapraszamy do lektury.

https://cyberprofilaktyka.pl/publikacje/GRY_poradnik_www_16.02.21.pdf

  • Poradnik dla rodziców - Sharenting i wizerunek dziecka w sieci:
    Poradnik przedstawia zjawisko i konsekwencje sharentingu, czyli nadmiernego dzielenia się przez rodziców wizerunkiem ich dzieci w internecie. Zawiera praktyczne porady dotyczące rozważnego dzielenia się zdjęciami, filmami i informacjami na temat dziecka. Podaje również wskazówki, jak pomóc dziecku samodzielnie korzystającemu z sieci odpowiedzialnie budować swój wizerunek. Publikacja jest częścią kampanii Nie zagub dziecka w sieci realizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z NASK. Zapraszamy do lektury.

https://cyberprofilaktyka.pl/publikacje/Poradnik_sharenting_www.pdf

  • Poradnik dla rodziców - Sexting i nagie zdjęcia. Twoje dziecko i ryzykowne zachowania online:

    Poradnik dla rodziców poruszający tematykę sextingu i sextortion. Obydwa zjawiska dotyczą udostępniania przez nastolatki erotycznych zdjęć i filmów, co niesie za sobą poważne konsekwencje. Według badań NASK PIB 42% młodych ludzi w wieku 15-18 lat otrzymało kiedyś od innej osoby nagie, intymne materiały, dlatego problem jest niezwykle poważny. Poradnik przybliża to, niestety popularne wśród nastolatków zjawisko, ale też podpowiada rodzicom jakie działania podjąć, jeśli nagie zdjęcia ich dziecka pojawiły się w sieci. Publikacja jest częścią kampanii NieZagubDzieckawSieci realizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z NASK. Zapraszamy do lektury.

https://cyberprofilaktyka.pl/publikacje/Sexting%20i%20nagie%20zdjecia_www.pdf

  • Poradnik dla rodziców - Szkodliwe treści w internecie:

    Jako rodzice stajemy dziś przed nowymi wyzwaniami i sytuacjami, przed którymi musimy chronić nasze dzieci. Nie sposób omówić wszystkich z nich, jednak w naszym poradniku przedstawiamy wybrane niebezpieczne zjawiska oraz ich wpływ na dzieci. Zachęcamy do tej niezwykle ważnej lektury.

https://cyberprofilaktyka.pl/publikacje/Szkodliwe%20tre%C5%9Bci%20w%20internecie_www.pdf

  • Poradnik dla rodziców - Cyberprzemoc. Włącz blokadę na nękanie:
    Publikacja adresowana jest do rodziców. Porusza problem cyberprzemocy - opis i skala zjawiska, aspekty prawne, konsekwencje oraz praktyczne porady. Publikacja jest częścią kampanii #NieZagubDzieckawSieci realizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Projekt Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

https://cyberprofilaktyka.pl/publikacje/Poradnik_cyberprzemoc_www.pdf

Nauczyciele informatyki

Szkoła Podstawowa Nr 45
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Św. Jana Pawła II
w Białymstoku

ul. Łagodna 10
15-757 Białystok
tel. 856644680
e-mail: sp45@um.bialystok.pl

Powrót na początek strony