Druk 3D

Podczas lekcji informatyki, w ramach realizacji Programu Laboratoria Przyszłości, nasi uczniowie poznawali fascynujący świat druku 3D. Mieli okazję tworzyć modele 3D w bezpłatnym programie Tinkercad oraz dowiedzieli się w jaki sposób zaprojektowane obiekty 3D są drukowane.

Uczniowie obserwowali proces drukowania 3D, który polega na wytwarzaniu obiektów warstwa po warstwie. W czasie drukowania filament, czyli specjalny materiał termoplastyczny, jest podgrzewany i dystrybuowany przez dyszę na stół roboczy. Wysoka temperatura pozwala na ukształtowanie filamentu, który po wystudzeniu zachowuje nadany kształt. Pozwala to wytworzenie przestrzennych przedmiotów w kształtach o dużej dowolności.

Drukowane były numery sal lekcyjnych. Działanie to było bezpośrednio związane z udziałem naszej placówki w projekcie „Dostępna szkoła”, którego głównymi założeniami są innowacyjne rozwiązania w kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów oraz otoczenia.

Zajęcia spotykały się z wielkim entuzjazmem uczniów i pozwoliły na rozwój wielu umiejętności, takich jak wyobraźnia, myślenie przestrzenne oraz kreatywność.

Marcelina Szutkiewicz
Agnieszka Panasewicz