Zajęcia rozwijające kreatywność w klasie 1E

W ramach innowacji pedagogicznej „Aktywni – Kreatywni” w klasie I e  odbyły się dwa pierwsze treningi twórczości z udziałem zaproszonego gościa – Joanny Żarniewskiej – trenerki kreatywności.

Do rozbudzania twórczego myślenia, rozwijania dziecięcej wyobraźni posłużyły metody gier dydaktycznych, symulacyjnych, inscenizacyjnych, techniki zadawania pytań, „sztafety”, czy analogii personalnej.

Ciekawość świata i chęć tworzenia nieskrępowanego schematami, dzieci rozwijały poprzez udział w zabawach, takich jak: interpretacja symboli rysunkowych, wyszukiwanie wspólnych cech, rysowanie obiektów rozpoznanych przez dotyk, przekształcanie zdań, przewidywanie następstw.

Przykładem zastosowania transformacji było stworzenie portretu Kaczki Dziwaczki – bohaterki wiersza J. Brzechwy z sylwety zwykłej kaczki domowej. Dzieci świetnie się bawiły i z niecierpliwością czekają na następne zajęcia.

Ewa Chlabicz