Zajęcia przyrodnicze na UwB

W dniu 4 grudnia 2023 r., na zaproszenie „Akwariuszy”, uczniowie klasy 8 A uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych ph „Spotkania ze zwierzętami”, które odbyły się na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Tematy prelekcji to:  „Zwierzęta chronione w Polsce” oraz „Płazy, fascynujący świat wokół nas”.

Dr Paweł Czapczyk, historyk i krytyk literatury, autor wielu książek popularnonaukowych, m.in. „Zwierzęta chronione w Polsce”, „Akwarium. Kompendium dla początkujących i zaawansowanych”, redaktor naczelny „Magazynu Akwarium”, podróżnik i fotograf, opowiadał o fascynujących zwierzętach chronionych, które udało mu się sfotografować. Uczniowie z zapartym tchem słuchali opowieści i oglądali przepiękne zdjęcia rzadko występujących zwierząt, począwszy od tych małych, jak motyl niepylak apollo czy mysikrólik, po te największe - żubry, niedźwiedzie i łosie.  Żeby fotografować rzadkie gatunki zwierząt, trzeba mieć trochę szczęścia, ale przede wszystkim być cierpliwym i upartym w swoich działaniach.

Dr Adam Hermaniuk, naukowiec, zoolog, wykładowca na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, znawca płazów, opowiadał o tej niesamowitej gromadze kręgowców. Uczniowie mogli zapoznać się bliżej z gatunkami rodzimymi, ich wyglądem, wymaganiami życiowymi, a także usłyszeć  ciekawostki o reprezentowanych zwierzętach.  Na koniec odbył się konkurs z rozpoznawania po wydawanych odgłosach gatunków żab i ropuch.

Były to bardzo ciekawe lekcje biologii, poszerzające wiedzę przyrodniczą.

Agnieszka Siwik
Edyta Wróblewska