Warsztaty Dostępna Szkoła przeprowadzone przez Michała Zylińskiego z Fundacji „FAR” 9 lutego 2023 r.

ZERO ZAŁAMKI

Co się pani stało? Takie pytanie zadali uczniowie nauczycielom podczas ich warsztatów z doświadczania niepełnosprawności.

Doświadczyłyśmy niewidzenia, poruszałyśmy się na wózkach dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Miałyśmy się wczuć  rolę osób, które muszą dać radę sobie w warunkach szkolnych: na przerwie, w klasie, w toalecie, na stołówce szkolnej.

Przeżywałyśmy niepełnosprawności z perspektywy osoby zdrowej.  Doświadczałyśmy problemów,  z jakimi mierzą się ludzie na wózkach, słabowidzący i niewidzący w aptece, sklepie i na chodniku. Poczułyśmy na własnej skórę wszelkie bariery architektoniczne.

To Było duże przeżycie.

PAMIĘTAJMY. MÓWMY: NIE KALEKA,

NIE INWALIDA, A OSOBA Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

Wtedy zwracamy uwagę na podmiotowość człowieka z dysfunkcją.