Program edukacyjny "Podstępne WZW"

Przeciwdziałania chorobom zakaźnym stanowią ważny element edukacji prozdrowotnej w szkole. Dlatego nasza placówka przystąpiła do udziału w programie „Podstępne WZW”. Jest to program edukacyjny poświęcony profilaktyce zakażeń wątroby wirusami typu HAV, HBV i HCV. Został on opracowany przez Fundację Gwiazda Nadziei ” we współpracy z Wojewódzkimi i Powiatowymi Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi oraz objęty honorowym patronatem Głównego Inspektora Sanitarnego i Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego. Głównym celem tego programu jest upowszechnienie wśród młodzieży szkolnej wiedzy  na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C.

Program został zrealizowany wśród uczniów klas siódmych i ósmych. Zajęcia odbywały się w ramach godzin wychowawczych i wybranych lekcji biologii. Podczas spotkań uczniowie pogłębili swoją wiedzę dotyczącą roli wątroby w organizmie, poznali drogi zakażenia wirusami HAV, HBV i HCV oraz dowiedzieli się, jakie są objawy i przebieg tej groźnej choroby. Ważnym elementem zajęć było przekazanie uczniom zasad profilaktyki, dzięki którym mogą w przyszłości uniknąć sytuacji narażających ich na zakażenie oraz zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusów.

Podczas zajęć zostały wykorzystane materiały edukacyjne dostępne na stronie www.gwiazdanadziei.pl oraz materiały przekazane szkolnemu koordynatorowi przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Białymstoku.

Zajęcia przeprowadzone w ramach programu  skłoniły uczniów do refleksji nad odpowiedzialnością w zakresie własnych zachowań zdrowotnych oraz uświadomiły im, jakie są zagrożenia i zasady profilaktyki związane z WZW.

Magdalena Żak - szkolny koordynator