O historii powstania NSZZ „Solidarność” i wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce…

Uczniowie klas 8 uczestnikami spotkania z p. Józefem Mozolewskim, przewodniczącym Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”

W dniu 30 maja zaprosiliśmy na lekcję historii p. Józefa Mozolewskiego, który w ciekawy sposób opowiedział o historii ruchu Solidarność i jak władze komunistyczne próbowały zdławić ten ruch. Sam pan przewodniczący od początku, czyli od 1980 r. tworzy struktury tego ogólnopolskiego związku zawodowego na rzecz obrony praw pracowniczych w regionie podlaskim.

NSZZ „ Solidarność” to ogólnopolski związek zawodowy powstały dla obrony praw pracowniczych, który był głównym ośrodkiem opozycji wobec komunizmowi i władzom Polski Ludowej. Związek został zarejestrowany na mocy tzw. Porozumień Sierpniowych podpisanych między rządem a komitetami strajkowymi w 1980 roku, po fali strajków i protestów, które ogarnęły wtedy cały kraj.

30 VIII 1980 r. podpisano w Szczecinie protokół ustaleń, w sprawie wniosków i postulatów międzyzakładowego komitetu strajkowego. Wśród warunków porozumienia znalazło się m.in. powołanie Niezależnych Samorządnych Związków  Zawodowych mających socjalistyczny charakter zgodnie z Konstytucją PRL.

31 VIII 1980 o godz. 16:45 w stoczni gdańskiej wicepremier Mieczysław Jagielski i przewodniczący międzyzakładowego komitetu strajkowego Lech Wałęsa podpisali porozumienia dotyczące realizacji wszystkich 21 postulatów, w chwili podpisywania komitet strajkowy reprezentował ponad 700 zakładów pracy Trójmiasta.

24 X 1980 r. Sąd Wojewódzki w Warszawie zarejestrował NSZZ „ Solidarność”.

10 XI 1980 r. Sąd Najwyższy w Warszawie zarejestrował NSZZ „ Solidarność”.

Serdecznie dziękujemy p. Józefowi Mozolewskiemu i NSZZ „Solidarność” Region Podlaski za możliwość uczestniczenia w tak ciekawym spotkaniu.

Autor tekstu: M. Bykowska
Lekcja historii: K. Jedlińska, M. Bykowska
Scenografia: E. Simson

Zachęcamy do obejrzenia relacji umieszczonej na stronie NSZZ Solidarność Region Podlaski: