Nasza uczennica jedną z laureatów Konkursu Historycznego „Podlascy Żydzi 80. rocznica powstania w getcie białostockim"

Aleksandra Kardasz uczennica kl. 8 A została jednym z laureatów Konkursu Historycznego „ PODLASCY ŻYDZI 80. rocznica powstania w getcie białostockim" zorganizowanym przez Zespół Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa
w Białymstoku.

30 listopada 2023 r. w #ZSTBIAŁYSTOK odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia III edycji Konkursu Historycznego „Podlascy Żydzi”. Na konkurs wpłynęło 110 prac. Jury nagrodziło 31 prac.

Patronat Honorowy nad konkursem objęli i ufundowali nagrody: Pan Bohdan Paszkowski - wojewoda podlaski, Pan Marszałek Artur Kosicki Marszałek Województwa Podlaskiego, Pani Beata Pietruszka Podlaski Kurator Oświaty, Pan Tadeusz Truskolaski Prezydent Miasto Białystok, Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa , Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku

KATEGORIA PREZENTACJA MULTIMEDIALNA:

III MIEJSCE

Aleksandra Kardasz – Szkoła Podstawowa nr 45 w Białymstoku, nauczyciel Pani Marzena Bykowska

Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa podlaskiego. Jego celem było upamiętnienie 80. rocznicy powstania w getcie białostockim, popularyzowanie wiedzy na temat społeczności żydowskiej i historii sztetli na Podlasiu, upamiętnienie dziedzictwa kulturowego i wszelkich śladów materialnych pozostawionych przez Żydów oraz zainteresowanie uczniów historią regionalną swojej „Małej Ojczyzny”.

Zgodnie z regulaminem konkursu prace mogły być wykonane w formie pracy literackiej, prezentacji multimedialnej oraz w postaci pracy plastycznej wykonanej techniką dowolną.

W imieniu członków komisji konkursowej przekazujemy słowa uznania Drogiej młodzieży za podjęty trud i inwencję twórczą. Prace wykonane przez uczniów są niezwykle dojrzałe, rzetelnie przygotowane faktograficznie, poparte poszukiwaniami w fachowej literaturze oraz obudowane ciekawą warstwą wizualną. Z prac, szczególnie literackich, przebija ogromna wrażliwość i empatia ich autorów. Dziękujemy nauczycielom za inicjatywę i zachęcenie uczniów do wzięcia udziału w konkursie. Komisja przy ocenianiu prac brała pod uwagę oryginalność przedstawienia śladów dziedzictwa kulturowego obecności Żydów w sztetlach na Podlasiu, m.in. genezy ich osadnictwa, zachowanych lub niezachowanych budynków, cmentarzy, dzieł sztuki, elementów krajobrazu, przejawów kultury, życia codziennego i religijnego oraz bibliografię i wykorzystane źródła.

Tekst: M. Bykowska