Nasi uczniowie – klasa V E uczestnikami ważnych wydarzeń z naszej historii – historii powstania NSZZ „Solidarność”

Lekcja historii

9 grudnia 2022 r. gościliśmy w naszej szkole p. Józefa Mozolewskiego, przewodniczącego Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, który w ciekawy sposób opowiedział o historii ruchu Solidarność. Sam również od wielu lat tworzy struktury tego ogólnopolskiego związku zawodowego na rzecz obrony praw pracowniczych
w regionie podlaskim.

Obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 2022 r. uczestniczyliśmy w wyjątkowej uroczystości – koncercie słowno-muzycznym „Jeśli my zapomnimy, kamienie wołać będą”. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez NSZZ Solidarność Region Podlaski, Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Szkołę Podstawową nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Białymstoku.

Podczas koncertu wysłuchaliśmy utworów, które powstały w okresie stanu wojennego i fragmentów literatury odnoszącej się do tamtych czasów, a także obejrzeliśmy prezentacje multimedialne dotyczące tych wydarzeń. Nie zabrakło nawiązań do sytuacji bieżącej – wojny w Ukrainie i solidarności Polaków z narodem ukraińskim. Po koncercie chętni mieli możliwość, aby zrobić sobie zdjęcie z sobowtórem Marszałka Józefa Piłsudskiego, poczęstować się przygotowanym przez organizatorów cateringiem oraz zabrać do domu specjalne lampiony - „Światło Wolności” zapalane jako gest solidarności z uczestnikami wydarzeń z okresu stanu wojennego.

Niewątpliwie ten wyjątkowy koncert zostanie w naszej pamięci na długo.

Dr Marek Jedynak - dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku podczas przemówienia na koncercie mówił:

"Bardzo się cieszę, że jest dziś na sali najmłodsze pokolenie. Pokolenie wnuków i prawnuków ówczesnych działaczy Solidarności. To do Was, najmłodszych, te słowa są przede wszystkim kierowane. Musimy o tym pamiętać, bo dla osób, które czerpały korzyści z systemu komunistycznego, ta pamięć o stanie wojennym jest niewygodna" – podkreślał przekonując, że najmłodsi Polacy winni pamiętać o ofierze jaką ponieśli ich dziadkowie i pradziadkowie w walce o wolną Polskę.

Więcej https://bialystok.ipn.gov.pl/pl1/aktualnosci/175257,Drugi-dzien-obchodow-41-rocznicy-wprowadzenia-stanu-wojennego-Bialystok-13-grudn.html

Konkurs historyczny pn. Bohaterowie „Solidarności” w oczach dzieci

20 stycznia 2023 w naszej szkole uczestniczyliśmy w  podsumowaniu konkursu historycznego pn. Bohaterowie „ Solidarności” w oczach dzieci. Celem konkursu zorganizowanego przez Region Podlaski NSZZ „ Solidarność” oraz nauczycieli SP Nr 45 p. Anny Silkinis i Marzeny Bykowskiej było zapoznanie nas z historią stanu wojennego, jak również krzewienie takich wartości, jak: wolność, solidarność i patriotyzm.

Konkurs zorganizowany został w ramach obchodów 41. Rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wyróżnieni zostali wszyscy uczniowie z klasy V E biorący w nim udział. Nagrody główne zdobyli:

1. miejsce ( ex aequo): Dominik Picewicz i Sebastian Buziuk

2. miejsce: Maja Rzemieniecka

3. miejsce: Anna Bikowska

Wyróżnienia: Maria Citkowska oraz Gabriela Borkowska

Laureatom gratulujemy i dziękujemy bardzo wszystkim uczestnikom konkursu!

więcej oraz tekst

Serdecznie dziękujemy p. Józefowi Mozolewskiemu i NSZZ „Solidarność” Region Podlaski za możliwość uczestniczenia w tak ważnych uroczystościach rocznicowych oraz za ufundowanie nagród dla uczestników konkursu.