Erasmus - wyjazd do Portugalii

Erasmus - Portugalia.jpg

logo ATELIER for STE(A)M (2).jpg

To już kolejny wyjazd uczniów naszej szkoły w ramach projektu Erasmus+. Tym razem gospodarzem było szkoła ColégioMilitar w Lizbonie.

Erasmus+ to przede wszystkim przygoda,  możliwość poznawania świata, a przede wszystkim spotkania w międzynarodowym środowisku i poznawanie nowych kultur.

 „Udział w projekcie Erasmus+ był moją najtrafniejszą decyzją. Miałem oczywiście obawy i długo zastanawiałem się czy sobie poradzę. Przecież wszystko nowe, obcy kraj i ludzie, których nie znam, a także bariera językowa. Okazało się, że moje obawy były bezpodstawne. 

Wyjazd do Lizbony to przygoda życia. Portugalia to piękny kraj. Ocean to bajka... Pogoda nam dopisała, było ok 30 stopni Celsjusza. Najważniejsi byli ludzie. Do projektu przystąpili uczniowie z Hiszpanii, Słowenii, Czech i oczywiście z Portugalii. Wszyscy byli mili i się wzajemnie wspierali. Każdy z nas był inny i to było wspaniałe. Mogliśmy się wzajemnie poznawać i wymieniać informacjami na różne tematy. Uczniowie każdego kraju mieli swoje stoiska z produktami regionalnymi i przedmiotami charakteryzującymi ich narodowość. Mieliśmy wspólne zajęcia w szkole militarnej, zwiedziliśmy muzeum w Lizbonie, byliśmy w klasztorze i oceanarium. Mi najbardziej podobało się pływanie po oceanie, gdzie były delfiny. Cudowny widok.

Polecam każdemu udział w takim projekcie. Niezapomniane doznania, ciekawi ludzie, niesamowita atmosfera – tak mogę to podsumować.

Bartek

 

„Erasmus to coś wspaniałego. Szczerze, gdy składałem list motywacyjny w sekretariacie czułem, że i tak się nie dostanę. Gdy moja mama odebrała telefon i usłyszała że lecę do Lizbony po prostu… zacząłem skakać po pokoju. Poznałem tam wiele wspaniałych ludzi z innych krajów, zwiedziłem nowe miejsca, spróbowałem nowych dań i wiele więcej świetnych rzeczy się tam działo. Na wymianie na pewno przełamałem się i otworzyłem na nowe znajomości, nabrałem werwy w mówieniu po angielsku. Po prostu… złóżcie list motywacyjny a przeżyjecie wspaniałą przygodę w innym kraju.”

Jakub

 

"Wyjazd do Portugalii to była moja pierwsza i mam nadzieję nie ostatnia przygoda z programem Erasmus. Dała mi szansę na spotkanie wielu nowych ludzi, a także zasmakowanie innej kultury, smaków i trybu życia. Dłuższy wyjazd w gronie kolegów szkolnych pozwolił mi dużo lepiej ich poznać, zacieśnić więzi i spędzić czas inaczej niż zazwyczaj. Były to niezapomniane przeżycia i piękne okoliczności przyrody. Przełamanie bariery językowej okazało się nie być problemem. Był to jeden z moich najbardziej niezapomnianych wyjazdów."

Aleksander

PL Współfinansowane przez Unię Europejską_POS.jpg

Szkoła Podstawowa Nr 45
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Św. Jana Pawła II
w Białymstoku

ul. Łagodna 10
15-757 Białystok
tel. 856644680
e-mail: sp45@um.bialystok.pl

Powrót na początek strony