31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu

W dniu 31 maja przypada Światowy Dzień bez Tytoniu.  Jest to okazja, aby zwrócić uwagę na negatywny wpływ palenia papierosów i e-papierosów na zdrowie człowieka. Stąd uczniowie wykonali gazetkę szkolną oraz plakaty informujące o negatywnych skutkach tytoniu oraz zachęcające do niepalenia. Tytoń powoduje każdego roku 8 milionów zgonów na świecie, a główną przyczyną są nowotwory płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.

W naszej szkole realizowane są profilaktyczne programy edukacji antytytoniowej, m.in. „Nie pal przy mnie, proszę” (w klasach I-III), „Bieg po zdrowie” (kl. IV) czy „Znajdź właściwe rozwiązanie” (klas V-VIII) przy współpracy ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Białymstoku. W tym okresie nauki gwałtownie wzrasta liczba dzieci i młodzieży próbujących po raz pierwszy zapalić papierosa. Głównym  celem jest zapobieganie palenia papierosów wśród uczniów szkoły podstawowej.

Agnieszka Siwik,
Anna Adamiak,